Bahenné zábaly

Ako hovorí história, už egyptská kráľovná Kleopatra patrila k prvým obhajcom solí a bahna z Mŕtveho mora, ktoré boli základnou súčasťou jej každodennej starostlivosti o zdravie a krásu. Zázračná sila bahna spočíva v tom, že je zložené z veľmi jemných zrniečok - rozpustených minerálov (vápnik, sodík, draslík, horčík) a ďalších výživných látok. Pravidelné zábaly uvoľnia celé telo, priaznivo stimulujú celý krvný obeh a pokožka zostáva jemná, svieža a mladistvá.

Blahodarné účinky bahenných zábalov sú ihneď bezprostredne viditeľné. Bahno sa využíva vo forme obkladov pri ochoreniach pohybového aparátu, pri gynekologických ochoreniach, pri ochoreniach dýchacieho ústrojenstva alebo ako kozmetické ošetrenie jemnej, citlivej a suchej pokožky, ktorú regeneruje, čistí od nečistôt a vyživuje.

Počas zábalu vzniká lokálne aj celkové prehriatie organizmu, ktoré sa zvyšuje s aplikačnou plochou zábalu. Teplo zvyšuje prekrvenie a miestnu látkovú výmenu a tým urýchľuje vstrebávanie chronických zápalových infiltrátov, zmäkčuje väzivo, uvoľňuje kostrové svalstvo i hladkú svalovinu vnútorných orgánov.

Bahenný zábal vyvoláva zmenšenie opuchov v okolí kĺbov, zníženie svalového napätia, zlepšenie výživy chrupaviek, spojivových tkanív a medzistavcových platničiek. Pôsobí na zvýšenie protizápalovej aktivity a imunitných procesov v organizme, zabraňuje degradácii elastínu a kolagénu, čím zlepšuje funkciu chrupavky, spojivových tkanív a kĺbovej pohyblivosti.